Toplum-Yaşam

Bazen bir ağaç anlatır coğrafyanın kaderini

05.05.2018
Geçenlerde gördüm. Kürdistan coğrafyasında tek bir ağaç bana Kürdistanlının hakikatini tanımladı. Kökleriyle sımsıkı sarıldığı taşta büyüyen ve her baharın inadına yeşeren bir ağaç bana hakkın da hakikatin de ne olduğunun resmi oldu.

AP: Kozmetiğin hayvanlar üzerinde test edilmesine son verilsin!

05.05.2018
Avrupa parlamenterleri, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine son verilmesine yönelik bir karar tasarısını ezici bir çoğunlukla kabul etti.

Harçlıklarını Efrîn için biriktirdiler

04.05.2018
Heyva Sor a Kurdistan, aylardır Efrîn için seferber olmuş durumda. Bu seferberliğe siz de bütçenizin el verdiği miktarda katılabilirsiniz. Tıpkı Saarbrücken’de yaşayan müzik grubu üyesi çocukların harçlıklarını biriktirerek Heyva Sor’a ulaştırması gibi...

Onlarca kadın meme kanserinden ölmüş olabilir

04.05.2018
İngiltere hükümeti, bir bilgisayar hatası nedeniyle göğüs taramasına çağrılmayan onlarca kadının meme kanserinden ölmüş olabileceğini açıkladı.

AB plastik çöplere karşı sert önlemler alacak

04.05.2018
Avrupa Birliği (AB), her yıl sadece üçte biri yeniden değerlendirilebilen plastik çöplerin azaltılması için sert önlemler almaya hazırlanıyor.

‘Futbol sadece kazanmak veya kaybetmek değil’

03.05.2018
2017-2018 sezonunun ilk yarısını lider kapatan FC Amedspor Wetzlar takımının kurucuları, takımın kuruluş amacı, mantalitesi ve hedeflerini anlattı.

Daha iyi olacağız

03.05.2018
Almanya’nın Wuppertal kentinde Kreisliga A’da mücadele eden BV 1885 Azadî Wuppertal takımı 2006’da Halil Erdem, Gökhan Güner’in öncülük ettiği 5 kişilik gönüllü ekip tarafından kuruldu. Kulübün kuruluşunun en önemli nedenleri arasında Wuppertal’da bir Kürt takımının olmamasının yanı sıra, Kürdistanlı gençleri kötü alışkanlıklara, eğilimlere karşı korumak ve sahip çıkma isteğiydi.

Viyana’da yeni bir Kürt takımı Rojava Spor

03.05.2018
Avusturya’nın başkenti Viyana’da Rojava Spor Futbol Takımı kuruldu. Geçen yıl altyapı ve antrenmanlarına başlayan Rojava takımı sezonun açılması ile birlikte alt futbol liginde mücadele edecek.

Yılda 7 milyon kişi hava kirliliğinden ölüyor

02.05.2018
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yılda yedi milyona ulaştı. Örgüt, hükümetleri hava kirliliği ile mücadele etmeye çağırıyor.

Gülhan Abacı’ya hüzünlü veda

02.05.2018
Geçtiğimiz çarşamba günü Lübeck otobanında seyir halinde iken alkolik bir sürücünün aracına çarpması sonucu yaşamını yitiren Gülhan Abacı (30) ailesi ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.