Bir Kürt western’i: Tatlı Biber Diyarım

‘Çıplak İnfaz’a ödül

Futbol borsada değil arsada güzeldir

Rüzgarın dili yok olmak üzere

Kürtlerin Nobel hayali

Zehra Doğan için Fransa’da kitap

Bir Saldırı: Manifesto

Kültür-Sanat

Erivan’ın son mohikanı

23.09.2017
‘’Şimdilerde Kürtçe yazan, çizen azaldı. Bir Kurdoloji bölümü var ama eskisiyle karşılaştırınca hiç bir şey. Eskiden sadece tiyatro alanında yüzlerce Kürt sanatçı vardı, şimdi yok. Çok üzgünüm tek ben kaldım Kürtçe yazan şair olarak buralarda…’’

Kürt Film Festivali sona erdi

23.09.2017
Frankfurt 2. Kürt Film Festivali sona erdi. Festival filmleri 14-20 Eylül arasında Filmforum sinema salonunda gösterildi.

Toronto’da bir çirkin efsane!

23.09.2017
Bu yıl kırk ikincisi düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali, 7-17 Eylül 2017 tarihleri arasında onlarca filme ev sahipliği yaptı.

Çocuklar gelin olmasın, şarkı söylesin

23.09.2017
Sokak sanatçılarının bir araya gelerek oluşturduğu Özgün Sanat Atölyesi, çocukların erken yaşta evlendirilmelerine karşı, ”Çocuklar çocuk kalsın, şarkı söylesin” şiarıyla her sokak ve mahallede çocuklara ulaşmaya çalışıyor.

Bir Kürt western’i: Tatlı Biber Diyarım

22.09.2017
Kürtlerin ilk “Vahşi Batı” tarzında çekilen filmi addedilen “Tatlı Biber Diyarım” Güney Kürdistanlı yönetmen Hiner Saalem tarafından çekildi. Bugüne dek izlediğimiz Kürt yapımlarından biraz farklı bir film. İdealist bir peşmerge olan ve Zazaca konuşan Baran, Saddam’ın devrilmesinden sonra evine dönüyor.

Aziz Katerina Manastırı’nda kayıp diller

22.09.2017
Yüzlerce yıllık geçmişe sahip yok olmuş metinlerin Mısır’daki keşişler tarafından yeniden yazılmış oldukları ortaya çıktı.

Stalin’in Ölümü’ne yasak!

22.09.2017
Rusya Kültür Bakanlığı’ndan yetkililer Josef Stalin’in hayatını konu alan ‘Stalin’in Ölümü’ isimli kara mizah filminin yasaklanmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Masallara Evler

22.09.2017
Sanat tarihinde yer edinmiş görsel sanatçıları, müzisyenleri veya yönetmenleri birer mimari esere dönüştürdüğü “Archi” serisiyle tanınan grafik tasarımcı Federico Babina, bu sefer karşımıza masalsı bir projeyle çıkıyor.

‘Çıplak İnfaz’a ödül

21.09.2017
Musa Anter Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Cumhuriyet çizeri Musa Kart, karikatür dalında; Kemal Kurkut’un vurulduğu anı görüntüleyen Abdurrahman Gök fotoğraf dalında; Cihan Ölmez Kürtçe haber dalında ödül kazandı.

Vigo’nun deniz yemini

21.09.2017
Chiara Vigo, her bahar, gece karanlığında, Deniz Güvenlik ekipleri eşliğinde Sardunya adasının güney batısındaki Sant’Antioco adası kıyılarında duasını okuyup denize dalıyor.