Kültür-Sanat

İki halkın sembolüne saldırı

05.05.2018
Iğdır’da biri Kürt, diğeri Azeri iki kadının el ele tutuştuğu heykelin bulunduğu Barış ve Kardeşlik Anıtı, belediyeye atanan kayyum tarafından yerinden söküldü. Yıkıma tepki gösteren Tuzluca Belediye Eşbaşkanı Mehmet Gültekin, ‘’Bu heykelin altında kalacaksınız’’ dedi.

Antifaşist bir distopya: Swastika Geceleri

05.05.2018
“Başka bir hayata imrenerek, özlemle bakıyorsanız, kendinizi kaybetmişsiniz demektir. Çünkü her şeyden üstün olduğunu bilmeyen hiçbir şey kendi olamaz. Kadınlar kendilerini asla üstün görmediler. Sadece eşitlik istediler; makul, küçük şeyler.”

Nobel itibarını kaybetti

05.05.2018
İsveç Akademisi'nde yaşanan cinsel saldırı skandalından ötürü gelen istifalar nedeniyle edebiyat ödüllerinin verilmeyeceği duyuruldu.

Ciwan Haco 'Felek' ile geldi

05.05.2018
Ciwan Haco 'Felek' isimli albümüyle yeniden dinleyicileriyle buluşacak. Albüm 24 Mayıs’ta piyasaya çıkacak. Albümde Arîn Mîrkan ve Şîfa Gerdî için bestelenmiş iki şarkı da var.

Basel 'Kürt Film Günleri'

05.05.2018
İsviçre'nin Besel kentinde Efrîn'le dayanışma amacıyla düzenlenen 'Kürt Film Günleri' başladı. Yılmaz Güney'in 'Yol' filmiyle başlayan sinema günleri 1 Haziran'a kadar sürecek.

Hamburg'da 1. Tiyatro Köprüsü

05.05.2018
Almanya'nın liman ve Kültür kenti olan Hamburg'da '1. Tiyatro Köprüsü' festivali 'Göçmenler' adlı tiyatro oyunu ile start aldı. Hamburg'un çok dilli tek tiyatrosu olan Mut Tiyatrosu'nun genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay ve ekibinin katkılarıyla düzenlenen festival 27 Mayıs’a kadar sürecek.

Yılmaz Güney Sineması’na ‘yeşil’ darbe!

04.05.2018
Batman’da DBP’li belediyeye kayyum atanması ardından kapatılan, ardından da ‘faili meçhul’ bir yangında kül olan Yılmaz Güney Sineması’nın bulunduğu yer ”yeşil alana” dönüştürülüyor.

Teşî teknolojiye direniyor

04.05.2018
Yaz aylarının başlarında koyunlardan kırpılan yün, temizlendikten sonra teşî ile ipe dönüştürülüyor. Büyük bir uğraşın sonucunda elde edilen bu ipler ile çorap, atkı, bere, yelek, heybe, çanta, lif ve kilimler örülüyor, dokunuyor ya da dikiliyor.

Kaktüsler susuz da yaşar

04.05.2018
12 Eylül 1980 darbesi sürecinde Mamak Cezaevi’nde tutulan kadınların, ”Ne olacak? Şimdi ne olacak? Biz böyle yaşayamayız” cümlesine kadınlardan birinin annesi ”Kaktüsler susuz da yaşar” yanıtı verdi. O gün, o yanıtı veren kadının kim olduğu ve nerede olduğu bilinmiyor ama o günleri yaşayan 46 kadın tarafından kaleme alınan kitabın ismi oldu ve dilden dile dolaştı.

Kerkük'ten Amed'e tiyatro günleri

04.05.2018
Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 6. Amed Tiyatro Festivali, “Düşlerden Özgürlüğe” sloganıyla 4 Mayıs’ta başlıyor. Festivalde İstanbul, Van, Süleymaniye, Kerkük ve Mahabad’dan gelecek olan tiyatro grupları oyunlarını sahneleyecek.