Kadın

‘Önderliğin sözünü ilke edindim’

05.05.2018
Bremen DKTM Eşbaşkanı Menal Doko: “Önderlik bize her zaman şunu söylerdi; ‘Kadın yaşamın özüdür. Bunu bu topraklarda tekrar kendi özüyle buluşturacak olan sizlersiniz.’ Ben de yaşamım boyunca bu sözleri hep ilke edindim.”

Kanla beslenen diktatöre oy vermeyin

05.05.2018
Türk devletinin beslediği DAİŞ/El Qaide çeteleriyle birlikte Efrîn’e saldırısı sonucu topraklarından edilen Türkmen kadınlar, ‘kanla beslenen diktatör’ olarak tanımladıkları Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşan seçimlerde oy verilmemesi çağrısı yaptı.

Alman heyet Rojava’da

05.05.2018
Kongreya Star’ın Efrîn için başlattığı “Kadınlar ayağa kalkın, Efrîn için direnişi yükseltin!” kampanyasına cevap amaçlı Rojava’ya gelen Alman kadın heyeti, Qamişlo’da karşılandı.

Taşdemir: Eş cumhurbaşkanlığı sistemini getireceğiz

04.05.2018
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, partilerinin cumhurbaşkanı adayının kazanması halinde tüzüklerinde yere alan eşit temsiliyet ilkesi gereği, önümüzdeki yıllarda ‘eş cumhurbaşkanlığı’ sistemini getireceklerini söyledi.

Daha güçlü bir platform yolda

04.05.2018
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney, Türkiye’deki tüm muhalif kadın gazetecilerin bir araya geleceği daha güçlü bir platform oluşturma çalışmalarını başlattıkları bilgisini verdi.

ABD’nin en sert kürtaj yasası kabul edildi

04.05.2018
ABD’nin Iowa eyaleti, ülkede bugüne kadarki en sert kürtaj yasa tasarısını kabul etti. Yasa, ceninin kalp atışlarının duyulduğu andan itibaren kürtaj yapılmasını yasaklıyor.

Hayali kadınları yazmak

03.05.2018
Suriye’deki savaş nedeniyle göç yollarına düşen ve mülteci olmanın bütün zorluklarını yaşayan Pervin Bozui, her şeye çocukları için direniyor. Şimdi bir mağazada çalışan Bozui’nin hayali yazar olmak.

‘Sosyalist Şilan’ İzmir’de toprağa verildi

03.05.2018
Yaşadığı Almanya’da geçirdiği ameliyat sırasında yaşamını yitiren Sosyalist Şîlan (Müzeyyen Palabıyık), İzmir’de toprağa verildi.

Kızınızı çocuk yaşta evlendirmeyin

03.05.2018
Çocuk yaşta evlendirilen Gule Durmuş, çocuklarının engelli olarak dünyaya gelmesinden sorumlu tutularak yıllarca işkenceye maruz bırakıldı. Evlendirildiği erkeğin evi terk etmesi sonrası kendisine yeni bir hayat kuran Durmuş, “Ne yardım istiyorum ne de acıma bekliyorum. Vicdanlı olun, kızınızı çocuk yaşta evlendirmeyin” diyor.

‘Yeteneklerinizi mesleğe dönüştürmekten çekinmeyin’

03.05.2018
Yeteneğini mesleğe dönüştürerek lokanta açan Hayriye Ersoy, çalışma yaşamında daha fazla yer alması için sadece kadınlarla çalışıyor.