Kürt işverenin yükselişi

Almanya’da inşaat mühendisliği okuyan Kürt işveren Salih Çete, ekonomik yatırımlarla adından söz ettiriyor. 120 insana ekmek kapısı sağlayan Çete, 12 milyon Euro’ya mal olan yeni bir fabrika ile yükselişini sürdürecek.

04 Şubat 2012 Cumartesi | Toplum-Yaşam

1986 yılında Rihalı bir işçi ailesinin çocuğu olarak Almanya’ya gelen Salih Çete, yaptığı ekonomik yatırımların ardından adını sıkça duyuran başarılı bir işveren. Çete, Hamburg’un en prestijli binalarından sayılan Dans Eden Kuleler’in kaba inşaatının yapımını üstlenmiş...
Almanya’da inşaat mühendisliğini okuyan Çete, köklü beton firmalarından Betonwerk Wisnievski’de meslek eğitimini sürdürür. Çalışması ve disiplini ile işveren Franz Wisnievski’nin adeta sağ kolu haline gelir. Franz Wisnievski’nin çocuğu olmamasından dolayı firmayı satın alan Salih Çete, 15 kişi ile devraldığı firmadaki işçi sayısını 45’e çıkartır.
2000 yılında firmayı satın alan Çete, ağırlıklı olarak Almanya’nın kuzey kentlerinde iş alıyor. Yine Danimarka, İsveç, Norveç gibi İskandinav ülkelerinde de hazır beton yapımında en önde gelen firmalardan bir olduklarını belirtiyor.
Beton Wisnievski’nin yanı sıra 2008’de de BWM Betonwerk Melsdorf firmasını satın alan Kürdistanlı Salih Çete, çoğu kalifiyeli olan 120 insana ekmek kazandırdıklarını söylüyor.

Yeni fabrikalar

Özellikle endüstriyel sanayi ve konut alanında hazır beton üzerine A-Z’ye her alanda hizmet verdiklerini ifade eden Çete, 12 milyon Euro’ya mal olan yeni bir fabrikalarının 2012’de hizmete gireceğini vurguluyor.
12 bin metrekare ve kapalı bir alanda inşa edilecek olan yeni fabrikalarının çağın en modern sistemiyle donatacaklarını belirtiyor. Bremen’de de 40 bin metrekare üzerine kurulacak olan yeni bir fabrika için görüşmeleri olduğunu belirten Salih Çete, gerçekleşmesi halinde binlerce insanın burada geçimini sağlayacağını sözlerine ekliyor.
Evli ve 3 çocuk babası olan Çete, zamanının çoğunu işyerinde geçirmesine rağmen ailesine de zaman ayırdığını belirtiyor.
Êzîdî inancına mensup işveren Salih Çete, dünyanın ikinci büyük eğlence merkezi olarak bilinen Dans Eden Kuleler’in (Tanzenende Türme) kaba inşaatını yapıyor. Hamburg’un Raperbahn semtinde en prestijli binalar arasında gösterilen Dans Eden Kuleler, 114 milyon Euro’ya mal olacak ve 24 kattan oluşuyor.
Çete, Türkiye’de inşaat alanında eğitim gören insanlara kapılarının açık olduğunu söylüyor.
1969 Riha’nın Wêranşar İlçesi’nde dünyaya gelen Kürdistanlı işveren, Kaltenkirchen kentinde yaşamını sürdürüyor. 


M.ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG


3065

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA