Futboldaki cinsiyetçiliğe karşı: Mor Barikat

Erkek egemenliğin simgesi haline getirilen futbol ve tirübünlerdeki cinsiyetçiliğe karşı Mor Barikat’ı kuran kadınlar, “Sporda kadını yok sayan anlayışı reddediyoruz. Tribünlerde sesimizi Mor Barikat’la yükseltiyoruz” diyor.

22 Ocak 2016 Cuma | Kadın

En yaygın spor dallarından futbolun ‘bir erkek alanı‘ haline getirilmesine, tribünlerin en cinsiyetçi söylemler olan küfürlerle anılır hale gelmesine karşı kadınlar, Mor Barikat’ı kurdu. Amedspor kadın ve erkek takımlarının taraftarı kadınlar, “futbol erkeğin tekelindedir” anlayışını Mor Barikat’la yıkıyor. Mor Barikat üyelerinden Yekda Günay, 6 Eylül 2015’de Buca maçında ilk olarak örgütlü biçimde maça çıktıklarını belirterek, kuruluş amaçlarının özgür bir tribün ve küfürsüz bir futbol ortamında kadının varlığını göstermek olduğunu söyledi.


Diğer klüplere örnek oldu

“Örgütlenmemiz aslında o kadar da zor olmadı, ihtiyacımız olan bir şeydi kendimizi futbolda da gösterebilmek” diyen Günay, Mor Barikat’un kuruluşunun birçok spor kulubündeki taraftarlara da örnek olarak akabinde çok sayıda kadın grubu kurulduğunu dile getirdi. 


Tribünler de bizim!

Futbolsever kadınlar olarak geri planda kalmayı reddettiklerini ve kadının yaşamın her alanında olduğu gibi saha ve tribünlerde de olacağını vurgulayan Günay, Mor Barikat’ın önemli bir örgütlenme ve dayanışma merkezi haline geldiğini de ekledi. Mor Barikat’ta yurtsever politik bilince sahip kadınların örgütlendiğini kaydeden Günay, “Barikat ve Mor Barikat emekçileri tamamen yurtsever politik bilince sahip halkımıza kültürümüze mücadelemize bağlı insanlarız çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. Kadınların bulunduğu her alan her ev bizim için örgütlenme, çalışma alanıdır. Maçlardan önce kadın yoldaşlarımızla toplantılar düzenleyip tribün kültürümüzü anlatıyor etkinliklerimizde kadın dayanışması ile yoldaşlığımızı pekiştiriyoruz” diye konuştu. 


Barikat’tan erkeklere uyarılar

Amedspor taraftarlarının sesi olan Barikat emekçilerinin de tribünlerdeki cinsiyetçi yaklaşım ve küfür kültürüne karşı mücadele ettiklerini belirten Günay, “Barikat emekçileri bizlere bu konuda çok destek oluyor. Maçlardan önce duyurular yapıyorlar, uyarılar yapılıyor. Barikat ve Mor Barikat olarak gayemiz yurtsever halkımızın örgütlü öz bilince sahip değerlerine bağlı tribün kültürünü oluşturmak; cinsiyetçi, erkek egemen tribün hâkimiyetini sonlandırmak, kadını yok sayan zihniyeti bu topraklardan söküp atmak” dedi. 


 JİNHA/AMED


1063

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA