Gazetemize yasadışı yasak!

Gazetemiz Yeni Özgür Politika’nın internet sayfasına Türkiye’den erişim yasağının yasadışı olduğu ortaya çıktı. 2008 yılında geçici olarak, bir aylığına alınan yasak kararı 7,5 yıldır hukuksuz bir şekilde yürürlükte. Türk yargısına karşı hukuk mücadelemiz başladı.

04 Temmuz 2015 Cumartesi | Haber

Yeni Özgür Politika’nın internet sayfasına Türkiye’den erişim yasağının 7.5 yıldır hukuksuz bir biçimde uygulandığı ortaya çıktı. 2008’de alınan bir aylık geçici karara rağmen yıllardır uygulanan yasağa karşı yaptığımız itiraz kabul edildi. Gazetemizin vekili Avukat Ramazan Demir, sözkonusu yasağın katmerli bir hukuksuzluk olduğuna dikkat çekerken, Yeni Özgür Politika Genel Müdürü Ahmet Yücedağ, “Ülkeyle bağını hiç koparmayan gazetemiz bundan sonra da gerçekleri okuyucusuna ulaştırmaya devam edecektir” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) ‘2015 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ raporuna göre ise Türkiye 180 ülke arasında 149’uncu sırada yer aldı. Bu kötü sıralamanın en büyük nedeni ise, AKP’nin internet medyasına müdahalesi, yayın yasağı ve siber sansür. İHD-TİHV raporlarına göre,  2012’de 22 binlerde, 2013’te 35 binlerde olan erişim yasağı 2014 yılında 61 bini geçti. 


Sansürün eli sürgüne ulaştı

AKP iktidarı döneminde uygulanan bu erişim yasaklarından gazetemiz de nasibini aldı. 2006 yılında kurulan ve Almanya merkezli Yeni Özgür Politika gazetesinin  http: //www. yeniozgürpolitika. com ve http: // www . yeniozgurpolitika .  org adresleri üzerinden yayını mahkeme kararıyla engellendi. Erişim yasağının kaldırılması talebiyle gazetemiz Yeni Özgür Politika adına başvuruda bulunan Avukat Ramazan Demir, skandal bir durumla karşılaştı. Gazetemizin internet sayfasına erişim yasağının 2008 yılında  geçici bir kararla “bir aylığına” alındığı, 7 yılı aşkın süredir bu kararın hukuksuz ve keyfi biçimde sürdürüldüğü ortaya çıktı. 


ROJ TV de var

23 Ocak 2008 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararla ‘Terörle Mücadele Yasası’na dayanarak, ‘Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ tarafından yapılan başvuru sonucu gazetemizin internet adresleriyle birlikte kapatılan ROJ TV’ye ait http://www.roj.tv ile aylık yayın organı Serxwebun’un htttp://www.serxwebun.org ve http://www.serxwebun.com adreslerine de erişim yasağı getirildi.  


Yasak demokratik toplum için!

Mahkeme kararında “Demokratik toplum hayatının sürdürülebilirliği için gerekli olması, Milli Güvenliğin ve kamu düzeninin korunması, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması için” ifadesi ise dikkat çekti. 


1 aylık geçici karar

Mahkeme, TC. Anayasasının 26/2 ve 28/2 maddeleri, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2-son ve 7/2-son maddeleri ile 5187 sayılı Basın Kanunu’na dayanarak  “1 ay süre ile geçici olarak kapatılmasına ve bu süre içerisinde bu sitelerin iletişiminin engellenmesine” karar verdi. 


‘Örgüt mensupları’ haberleşiyormuş

Engelleme kararının gerekçesi olarak sıralanan hususlar ise evlere şenlik. Gerekçede Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK’nin üst düzey yöneticileri başta olmak üzere PKK üyelerinin fotoğraf ve açıklamalarının yayınlanması, internet sitelerinin linklerinin verilmesi gösterilirken, “örgüt mensuplarının bu internet siteleri üzerinden haberleştikleri” iddia edildi. 


Güler misin ağlar mısın

Dikkat çeken bir başka husus ise, kararın  “niyet okuma” ile alınmış olması. Mahkemenin kararında www. yeniozgürpolitika. com ile ilgili engelleme belirtiliyor. Domain adlarında Türkçe karakter kullanılmadığından TİB, nasıl olsa bunu kastediyorlar diyerekten kararı www.yeniozgurpolitika.com için uygulamış. Yani aslında www. yeniozgurpolitika. com için resmen bir erişim engelleme kararı yok. 


Mahkeme kararı kaldırdı

Gazetemiz Yeni Özgür Politika’nın vekili olan Avukat Ramazan Demir, 23 Haziran günü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunarak, 7.5 yıldır hukuksuz olarak uygulanan erişim engeli kararının kaldırılmasını istedi.  İtirazı değerlendiren mahkeme, 1 ay süre ile geçici olarak alındığının anlaşılması üzerine kararın kaldırılmasına ve gereği için Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’na (TİB) gönderilmesine karar verdi. 


Katmerli bir hukuksuzluk

Yasak kararını değerlendiren Avukat Ramazan Demir, kararın katmerli bir hukuksuzluk olduğuna  dikkat çekerek, “Öncelikle, özü ve gerekçesi itibariyle keyfi ve hukuka aykırı bir mahkeme kararı var; bu karar aslında 1 aylığına geçici olarak 2008’de verilmiş,1 ayın sonunda ortadan kalkması gereken karar 7.5 yıldır keyfi bir şekilde uygulanıyor. Kararı veren hakim ilk Ergenekon hakimlerinden Köksal Şengün, görevde değil artık.  Kararın alınmasını talep eden TEM polisleri ve savcısı Hakan Karaali de eski görevlerinde değil. Kararı uygulayan TİB görevlileri de kim bilir nereye sürüldü ama 1 aylığına geçici olarak verilen karar 7.5 yıldır keyfi olarak uygulanıyor. Karar, Kürt sitelerine karşı hukuksuzluğun ve keyfiyetin en açık örneği aslında” dedi. 


Şikayete bile gerek yoktu

Hukuken ortada olmayan ama fiilen 7.5 yıldır haksız yere uygulanan bu kararın aslında hiçbir şikayet veya bildirime gerek kalmadan savcılık ve TİB’in bir ay sonunda kendiliğinden yasağı kaldırması gerektiğinin altını çizen Ramazan Demir, “Bunu yapmayıp söz konusu yasağı 7 yılı aşkın süredir devam ettirmişler. Hem bu kararın uygulanmasına neden olan sorumlular ile ilgili suç duyurusu yapacağız hem de devlet aleyhine tazminat davası açacağız” diye konuştu. 


Ülkeyle bağımız hiç kopmadı

Gazetemizin Genel Müdürü Ahmet Yücedağ da, bir korku devleti yaratmaya çalışan AKP’nin diktasını ifade ve basın özgürlüğünü baskı altına alarak, sansür, engelleme yoluyla korumaya çalışmasının nafile bir çaba olduğunun altını çizdi.  Yücedağ, “Özgür basın tarihi baskı, yasak, ölüm ve sürgünlere rağmen gerçeğin sesi olma iddiasını her zaman korumuştur, bundan böyle de aynı çizgide yoluna devam edecektir” diye konuştu. Sürgünde yayın yapan Yeni Özgür Politika’nın ülkeyle bağını hiçbir zaman koparmadığını vurgulayan Yücedağ, “Giderek yaygınlaşan internet medyası aracılığıyla ülkedeki okuyucularımıza hitap etmek de yayın çizgimizin bir parçası. Hatta kimi zaman Türk devletinin engellemeleri karşısında gerçekleri ortaya çıkarmanın en büyük garantisi. Roboskî Katliamı buna bir örnek. Yeni Özgür Politika, ANF ve kapatılan Roj Tv, AKP hükümetinin talimatı ile Türk medyasının 11 saat boyunca uyguladığı sansüre karşı gerçekleri dünyaya duyurdu” hatırlatmasında bulundu. 


Yasağın hükmü yok

Yasak kararının 7 yıl boyunca hukuksuz olarak uygulanmasının Türk devletinin Kürt basınına bakışının bir özeti olduğunu vurgulayan Yücedağ, yasak gerekçesinin de çoktan boşa çıktığına dikkat çekti. Yücedağ, “Bugün Türk devleti Kürt Halk Önderi Öcalan’la görüşmeler yaparken,  Türk medyası Newroz mesajıyla Öcalan’ın sözlerini manşete çekerken, tüm dünya Kürt özgürlük mücadelesini konuşurken böyle bir karar zaten fiiliyatta hükmünü yitirmiştir” diye konuştu. 


Hukuki mücadelemiz sürecek

ROJ TV Yayın Yönetmeni Amed Dicle de,  Türk devletinin özgür basın üzerindeki baskı, ceza ve fiili engelleme politikasının bir gelenek olarak hala sürdüğünü ifade etti. ROJ TV’nin kuruluşundan itibaren Türk devletinin baskısına maruz kaldığını hatırlatan Dicle, “Danimarka’da ve Türkiye’de televizyonumuzla ilintili onlarca dava açıldı. 2008 yılında verilen ve bir aylık bir yaptırım kapsamında uygulamaya konulan internet sayfasına erişim engelinin bugüne kadar sürdürülmesi, Türkiye’de hukuksuzluğun ve keyfiliğin ulaştığı düzeyi göstermektedir” dedi. Amed Dicle, hukuki mücadeleyi de sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek,  “Avukatlarımızın başlattığı girişim huhuk mücadelemizde yeni bir evrenin başlangıcı olacaktır” diye belirtti. 


TİB karar verecek

Mahkemenin itirazı kabul etmesi ardından, Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’nın internet adresini erişime açması gerekiyor. Avukat Ramazan Demir, İstanbul’da açılan dava dışında Ankara’da da bir dava açıldığını, o kararın kaldırılması için de girişim başlattıklarını açıkladı. 


NİLAY EGELİ/HABER MERKEZİ


2539

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA