Bütün berelileri saldı

Zagros-Botan hattındaki hezimetin yarattığı telaşla bütün askeri ve teknik gücünü seferber eden Türk ordusu, bordo bereliler dahil en seçme birlikleriyle gerillanın etkinliğini kırmaya çalışıyor. Aralıksız süren çatışmalarda önceki gün de 16 Türk ordu mensubu öldü.

13 Eylül 2012 Perşembe | Haber

HPG, Türk ordusunun Hakkari’nin Şemdinli İlçesi kırsalına yönelik başlattığı operasyonlarda önceki gün 16 askerin öldüğünü duyurdu. Çatışmalarda 2 gerillanın da yaşamını yitirdiği belirtildi. 10 Eylül'de Amed'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 3 gerillanın kimliği de açıklandı.
Hakkari’nin Şemdinli İlçesi'ne yönelik başlatılan operasyonlarda gerillanın direnişiyle karşılaşan Türk ordusu ağır kayıplar veriyor. Yaşanan çatışmalar ve gerillaların gerçekleştirdiği eylemler hakkında bilgi veren HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 16 askerin öldüğünü belirtirken, 2 gerillanın da yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Şemdinli’ye bağlı Şikere Spî alanda 10 Eylül'de askerlerin operasyon başlattığını belirten HPG-BİM, 11 Eylül'de Şikerê Spî ve Ewliya alanında yoğunlaşan şiddetli çatışmalarda 14 askerin öldüğünü bildirdi.

Asker tepeye sıkıştırıldı
11 Eylül'de saat 08.00’da Şikere Spi’de konumlanan ve ilerlemek isteyen Türk ordu güçleriyle HPG gerillaları arasında başlayan çatışmaların akşam saatlerine kadar devam ettiği belirtilen açıklamada, bu çatışmalarda 4 askerin öldüğü kaydedildi. HPG-BİM, Türk ordusunun ilerleme girişiminin durdurularak, bulunduğu tepede sıkıştırıldığını ifade etti.

Gerilla 4 koldan vurdu

Şemdinli’ye bağlı Ewliya boğazını ele geçirmek için harekete geçen ve özel timlerden oluşan 100 kişilik birliğe yönelik de gerillaların 4 koldan eylem gerçekleştirdiği bildirildi. HPG-BİM, 18.30-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eylemde 10 askerin öldüğünü, yaralı asker sayısının ise tespit edilemediği belirtti. Türk ordusunun Skorsky helikopterlerle ölü ve yaralılarını alandan uzaklaştırdığını ifade eden HPG-BİM, gece saat 24.00 sularında da bu alanda askerlerin büyük bir bölümünün değiştirilerek takviye edildiğini kaydetti.
HPG-BİM, bu eylemde 2 HPG gerillasının da yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Şemdinli'nin Bêgozan, Gergêrt ve Salara köyleri arasında bulunan bölgede çıkan çatışmalar sonucunda 1984 Kars Digor doğumlu Handan Erkmen isimli bir kadın gerillanın yaralı olarak yakalandığı iddia edildi. Erkmen'in Hakkari Devlet Hastanesi’nde tutulduğu belirtildi.

Garê Alayı'na eylem

HPG-BİM, 11 Eylül'de 10.30 ile 11.00 saatleri arasında Garê Alayı’nın tank ve obüs mevzilerine yönelik gerçekleştirilen eylemde 2 askerin öldüğünü ve mevzilerin tahrip edildiğini bildirdi. HPG, eylem ardından Türk ordusunun Garê Alayı çevresini obüs ve havan toplarıyla bombaladığını ifade etti.

3 gerillanın kimliği açıklandı
HPG-BİM, Amed'in Hani İlçesi'nde 10 Eylül'de yaşanan çatışmanın sonuçlarını da açıkladı. Hani ilçe merkezinde bir görev amacıyla bulunan gerilla timinin saat 22.45 sularında Türk askerleriyle bir çatışmaya girdiğini ifade eden HPG-BİM, zırhlı araçların yoğun bir şekilde kullanıldığı çatışmada 3 gerillanın yaşamını yitirdiğini kaydetti. 

HPG-BİM yaşamını yitiren gerillaların Amed-Bismil doğumlu Xebatkar Rêber kod isimli Sait Eroğlu, aslen Erganili olan Adana-Seyhan doğumlu Erdal Amed kod isimli Turhabi Gürbüz ve Silvan doğumlu Ferman Amed kod isimli Yusuf Sezer olduğunu duyurdu.
HPG-BİM, açıklamanın devamında yaşamını yitiren gerillalara ilişkin şunları belirtti: ''Amed’'de düşman güçleriyle girilen çatışmada şehit düşen üç yoldaşımız bu topraklarda doğup büyüyen ve yine bu topraklarda özgür bir geleceği, yarınları yaratmak üzere şahadete yürüyen yiğitler olarak anılacak ve yaşatılacaklardır.''

Savaş uçakları tarihi kiliseleri vurdu

Türk ordusunun hava saldırıları hakkında da bilgi veren HPG-BİM, çatışmaların yaşandığı alanların yanı sıra, Geliyê Nîrkola, Gostê, Masîro alanlarıyla, Ranyapîrê Boğazı mıntıkasının 11 Eylül'de sabahtan akşama kadar obüs ve havan toplarıyla bombalandığını duyurdu. HPG-BİM ayrıca 19.30 ile 21.00 saatleri arasında Gostê tepesi ve yamaçlarının da savaş uçakları tarafından bombalandığını bildirdi.
Hakkari’nin Yüksekova-Oramar bölgesine bağlı birçok alanın da Türk ordusuna ait savaş uçaklarıyla bombalandığı belirtilen açıklamada, 11 Eylül'de 11.30-12.30 saatleri arasında Girê Berxan alanıyla, Bazê, Alantus ve Tobê köylerini hedef alan saldırılarda, Bazê ve Tobê köylerindeki tarihi kiliselerin bombardıman sonucunda yıkıldığı belirtildi.
Yerel kaynaklar da bombardıman sonucunda çok sayıda büyük ve küçük baş hayvanın telef olduğunu belirterek, ormanlık alanların da yandığını açıkladı.

Dersim'de operasyon sürüyor

HPG-BİM, Türk ordusunun 11 Eylül'de Dersim merkeze bağlı Şakak, Deşt, Askasor ve Şehit Nadir alanlarına yönelik başlatılan operasyonun da keşif ve pusulama tarzında devam ettiğini bildirdi.

ÖZGÜR ASLAN / ANF/BEHDİNAN
Cenazeler Malatya'da

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi’ndeki Kato Marinos Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve halk tarafından Beytüşşebap'a getirilen 7 gerillanın cenazesi otopsi için Malatya'ya gönderildi. Daha önceki çatışmalarda yaşamını yitiren Batı Kürdistan nüfusuna kayıtlı 3 gerillanın cenazesi de alileleri tarafından Malatya'dan alındı.
Beytüşşebaplılar tarafından ilçeye getirilerek savcılığa teslim edilen 7 gerillanın cenazesi otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Yaşamını yitiren 7 gerilladan Merxas Dorşin kod adlı Serhan Akyol'un ailesi, cenazeyi almak için Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulundu.

Rojavalı 3 gerillanın cenazesi alındı
Farklı tarihlerde yaşamını yitiren, Malatya Adli Tıp Kurumu morgunda bulunan Batı Kürdistan nüfusuna kayıtlı 3 gerillanın cenazesi de aileleri tarafından alındı. Zilan Cudi kod adlı Tirkiye Muhammed, Derviş Miron kod adlı Edip Ahmet ve Şoreş Kobani kod adlı Şirvan Ahmet'in aileleri cenazeleri aldıktan sonra Batı Kürdistan'a doğru yola çıktı.

Cenazelere vahşet
Gerilla cenazelerinin ise parçalanarak vahşet uygulandığı belirtiliyor. 4-5 Ağustos tarihinde Şemdinli İlçesi’ne bağlı Yiğitler (Nérkule) mevkiinde yaşamını yitiren Siyamend Canfeda kod aldı HPG gerillası İsmail Zemani'nin  babası Kerim Zemani, öldürüldükten sonra oğlunun cenazesinin parçalandığını söyledi. 25 Ağustos’ta Malatya Adli Tıp Kurumu'na gittiğinde bir vahşetle karşılaştığını belirten Zemani, “Gittiğimde oğlumu teşhis etmek için morga götürdüler. Burada gördüğüm manzara korkunçtu. Oğlumun cenazesi yakılmış, başı ezilmiş ve vücunun birçok uzvu parçalanmıştı'' diye konuştu. Zemani, morgda bulunan diğer gerilla cenazelerinin de parçalanmış olduğunu belirterek, ''Adeta bu cenazeler üzerinden intikam alınmıştı. Bunu yapanlar Müslüman olamaz” dedi. Oğlunun mücadelesinden onur duyduğunu belirten Zemani, DNA testi sonuçlarından sonra cenazesini alarak Gever'de törenle defnedeceğini belirtti.

 HABER MERKEZİ4715

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA