Gerilla kimlikleri açıklandı

Beytüşşebap'ta yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 7 HPG'linin kimlikleri açıklandı.

11 Eylül 2012 Salı | Haber

Beytüşşebap'ta 5-7 Eylül tarihleri arasında Kato Marinos alanına yönelik operasyon girişiminde yaşanan şiddetli çatışmalarda 33 askerin öldüğü, 7 gerillanın da yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. HPG-BİM dün yaptığı açıklamayla gerillaların kimliklerini duyurdu.


Açıklamaya göre yaşamını yitiren gerillaların kimlikleri şöyle: "Amed doğumlu Mêrxas Dorşin kod adlı Serhan Akyol; Tirbêsî doğumlu Rêvan Cilo kod adlı Rojin Yusuf; Amûdê doğumlu Medya Amûdê kod adlı Sidar Mahmut Ali; Hakkari doğumlu Serhat Hakkari kod adlı Hakan Turgut; Van doğumlu Diren Van kod adlı Necdet Dinçadam; Hakkari doğumlu Rüstem Gever kod adlı Orhan Akdoğan; Serhat Silopi kod adlı Cihan Şen."

HPG Anakarargah Komutanlığı da yaptığı açıklamayla, "Botan sahamızın Beytüşşebap İlçesi'nde gerçekleşen Şehit Adıl ve Şehit Nuda devrimci harekatımız sömürgeci sistemin ve soykırım rejiminin hedeflenerek büyük zayiat yaşadığı kapsamlı gerilla harekatımız olmuştur. Bu harekatımız güçlü ve kararlı vuruş tarzını ortaya çıkaran gerilla güçlerimizin başarısı sonucu gerçekleşmiştir. Bu eylemimizin başarısında en önemli sorumluluk ve görevleri üstlenerek fedai bir ruhla düşmanla çarpışan ve görkemli direniş sergileyen yedi yoldaşımız şahadete ulaşmıştır" dedi. Açıklamada, "Bu harekatımızda şehit düşen yoldaşlarımız fedakarlığın temsilcisi olan, büyük bağlılık sergileyen, kendilerini Apocu felsefe ile donatan ve 4. Stratejik hamlemizin başarısına kitleyen kararlı yoldaşlarımız olmuşlardır" ifadelerine yer verilerek, "Onların anısına bağlılık yeminimiz kesin başarı ve direnişin daha da görkemli hale getirilmesi olacaktır" mesajı verildi. 

Halk cenazeleri arıyor

Gerilla cenazelerini aramak için önceki gün çok sayıda kişi Kato Dağı'ndaki Laleş Yaylası'na çıkmıştı. Jandarma Tugay Komutanlığı'nın yoğun top atışı altında bölgedeki aramalarına devam eden halktan düne kadar herhangi bir haber alınamadı.
Bölgede arama yapan halka destek için ise dün Şırnak, Cizre, Silopi, İdil başta olmak üzere çevre belde ve köylerden aralarında BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, bölge belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi Beytüşşebap'a doğru yola çıktı. Yol boyunca askerlerin engellemelerine rağmen ilçeye ulaşan heyet, Kato Dağı'na çıkmak isterken asker ve polisler tarafından kurulan barikatlarla durduruldu. BDP heyetine Kato'ya çıkmanın yasak olduğunu ve bunun için geçişlerine izin verilmeyeceğini belirtilirken, yağan şiddetli yağmurun ardından heyet, BDP Beytüşşebap ilçe binasına döndü.
BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, siyasetçiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı yaparak, Kato'ya bugün yapacakları ziyaret için destek talebinde bulundu.

 HABER MERKEZİ4058

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA