Dizi

ETA’dan sonra

05.05.2018
Bask ülkesinin bağımsızlığı için 1959 yılından bu yana mücadele veren ETA kendisini fesh etti. ETA son açıklamasında, “Halktan doğduk ve şimdi yeniden halkın içinde eriyoruz. Şu andan itibaren, bir halk olarak başlıca görev Bask devletinin kuruluşu için mücadele etmek’’ dedi.

81 yıldır süren SOYKIRIM

04.05.2018
4 Mayıs 1937 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu, “Dersim Tenkil Harekatı’na Dair Karar” adında özel bir kararname çıkardı. “Gayet Gizlidir” mührünü taşıyan bu kararın ardından Dersim’de 3 yıl boyunca binlerce kadın, çocuk, yaşlı, genç katledildi.

Macron’lu kent projeleri!

03.05.2018
2024 Yaz Olimpiyatları nedeniyle inşaat çalışmaları hız kazanırken, hükümeti asıl olarak sıkıştıran durum ise; yaşanabilir, insanca koşullarda barınma hakkına sahip olmayanların rakamının her geçen gün artması ve bunun sokağa yansıması!

Güney Amerika’da yeniden paylaşım savaşı

02.05.2018
Güney Amerika’da Çin ile ABD arasında yeniden bir paylaşım savaşının yaşandığını görüyoruz. Solumsu iktidarlara dayanan Çin ekonomik işgalinin yanısıra kıtaya yaptığı “nüfus ihracı”, bölgede siyasi ve ekonomik elitlerle kurduğu yakın ilişkiler ABD’yi tehdit ediyor.

Katalan bağımsızlığına karşı düşman hukuku

30.04.2018
İspanya devletinin Katalan bağımsızlıkçı hareketine verdiği bu sert tepkinin nedenini, aslında şu an kendisini içinde bulduğu siyasi krizden başka yerde aramamak gerek. Çift partili demokrasi sistemi gücünü kaybederken diğer yandan 78 rejimi olarak da anılan, Franco sonrasının mutabakatıyla oluşturulan anayasanın, günün siyasi ihtiyaçlarını karşılayamadığı anlaşılıyor.

DOĞU AKDENİZ’DE Enerji savaşları

28.04.2018
İsrail merkezli yeni bir enerji koridorunun sessizce ortaya çıkıyor olması bölgesel denklemleri tümden değiştirecek bir karaktere sahiptir. Bu gelişme Lübnan’daki nufuzu üzerinden sürekli İsrail’i baskılamaya çalışan İran’ın elini önemli ölçüde zayıflatacak gibi gözüküyor.

Doğu Akdeniz ve Efrîn

27.04.2018
Efrîn sorunu özel olarak bir Doğu Akdeniz sorunudur. Rusya’nın Efrîn’e yerleşmesinin temel nedeni Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını korumaktı, şimdi de Efrîn’i Türkiye’ye teslim etmesinin temel nedeni yine Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki çıkarlarıdır. Rusya Doğu Akdeniz’de kalıcı olmak istiyor.

Nûjîn’in sözleri

26.04.2018
Keşke dizlerimde biraz daha derman olsa da her yeri dolaşsam diyorum. Ülkesiz bırakılan bir çocukluğa inat yaşamımın kalan kısmını bu buluşmanın paha biçilmezliğiyle tamamlasam.

1915 Alman silahlarıyla yapıldı

25.04.2018
Almanya, Ermeni Soykırımı’nda Osmanlı İmparatorluğu için silah sağladı, ideolojik destek verdi, katliamın organizesinde yer aldı.

1915 bir daha olur!

24.04.2018
Türk Nüfus Mühendisliği’nin icraatı, Abdülhamid’in 1890’lara giden geçmişi olup, 1910’larda temellendirildi ve 1920’lerdeki inşasıyla bugüne kadar devam etti. Bu anlamda İttihat ve Terakki’den AKP’ye milim sapma olmamıştır, programatik bir bütünlük ve icraatta devamlılık vardır.