Parça değil, tüm Kürdistan

Kürdistanla dayanışma artacak

Die Linke için sandık başına

Die Linke’nin hedefi ANA MUHALEFET

17’sinde milletvekili adayı Dersimli Diyar Ağu: En güçsüzlerden yanayım

Ağır çekim kıyameti

Pencewîn fellahları zor durumda

Dizi

Pencewîn fellahları zor durumda

23.09.2017
İran, serbest piyasa adı altında Güney Kürdistan’daki üretimi durdurmak için pazara mal getirip, adeta bedavaya satıyor. Örneğin, bir kasa domatesi 2 bin Irak Dinarı’na satıyor. 100 Dinarla bir sakız bile alınamazken, artık gerisini siz düşünün. Böyle olunca mallarımız tarlada çürüyor.

17’sinde milletvekili adayı Dersimli Diyar Ağu: En güçsüzlerden yanayım

22.09.2017
Kürt halkına karşı baskı ve haksızlığa karşı çok farklı bir hissiyatım var. Çünkü ailem ve ben bunu direkt yaşadık. Kendi safımı çok erken belirledim; toplumun en güçsüzlerinden yanayım. Onlar için mücadele etmek istiyorum.

Die Linke’nin hedefi ANA MUHALEFET

21.09.2017
PKK yasağına karşı çıktığı için Türkiye’nin ‘terörist’ diyerek hedef gösterdiği Sol Parti milletvekillerinden Andrej Hunko, 24 Eylül’de yapılacak seçimlerde yeniden adaylığını koydu. Hunko, hedeflerinin ana muhalefet olduğunu belirtti.

Kürdistanla dayanışma artacak

20.09.2017
Pazar günü Almanya’da yapılacak seçimlerde Kürtlerin Sol Parti’ye oy vermesini bekliyoruz. Çünkü partimiz, Kürtlerin kaderini sürekli olarak dile getiriyor, açık bir şekilde PKK yasağının kaldırılmasını istiyor ve Erdoğan’a karşı yaptırımların uygulanmasını talep ediyor. Sol Parti ne kadar güçlüyse, Kürdistan ile dayanışma o kadar büyüyecek.

Die Linke için sandık başına

19.09.2017
Almanya’da farklı ülkelerden gelen yaklaşık 1 milyon Kürt yaşıyor. Alman partilerinde ve sendikalarında katılım ve temsiliyeti zayıf. Yetişkinlerde Almanca eksikliği, genç nesilde pasiflik temel sorun. Dışa açılmakta zorlanan bir siyasal kültür de var. Bu durum bir izolasyona götürüyor.

Ağır çekim kıyameti

18.09.2017
Modern dünya bir ölüm tarlasını andıracak. Yaşam alanlarının bugünkü bölünmüş hali, göç etmeyi çok daha zor hale getirecek. Ama ısınmayı 10 derecenin altında tutabilirsek, en azından sıcaklık kaynaklı kitlesel ölümleri önleyebiliriz.

Parça değil, tüm Kürdistan

16.09.2017
Kürdistan parçalanmıştır; bütünü kurmadan bütünün birliğini oluşturmadan, parçaları güvenceye alamayız. Bütünü ret ederek parçalar üzerinde iktidar olmak isteyen anlayışlar daha çok Sykes-Pickot anlaşmasını devam ettirmek isteyenlerdir. Hem Sykes-Picot’a karşı çıkacaksın hem de Sykes-Picot’un parçalanmışlığını meşru sayıp onun üzerinde siyaset yapmak olmaz.

DAİŞ sonrasına hazırlık başladı

15.09.2017
Astana’yı temsil edenler hepsi yenilgiye uğradı, devreden çıktı. Şu an Cenevre’nin de, Astana’nın da artık bir anlamı kalmadı. Astana’ya kabul edilen güçler yenildiler. Artık yeni bir durumun ortaya çıkması gerekir. Suriye meselesinin çözümünde yeni arayışlara ihtiyaç var.

Türkiye artık Avrasya çizgisinde

14.09.2017
Amerika ve Avrupa ülkelerinden dıştalanmış durumda olan Türkiye, Rusya ile ilişkilerini giderek derinleştiriyor. Bunu bir yanıyla, Batı’ya karşı şantaj olarak kullanıp, konumunu güvenceye almak istiyor. Fakat bu şantaj sökmeyince Türkiye’nin Avrasya politikasına kaydığını belirtebiliriz.

Ambargoya rağmen belediyecilik

13.09.2017
Eşbaşkan Muaz Abdulkerim Qamişlo Belediyesi Eş Başkanı. Rojava’da devrim süreci başlayınca Şam’daki ecza deposunu bırakarak, Qamişlo’ya gelerek zor bir işin altına girmiş. Dört kardeşi savaş cephesinde olan Eş Başkan, Qamişlo’da tamamen halk belediyeciliği yaptıklarını söylüyor.