Qamişlo'da ağır tablo: 35 ölü, 150'den fazla yaralı  Rojva’da 3 günlük yas ilan edildi Kenan Berakat: 50’nin üzerinde şehit var Derwêş: Türkiye bin çeteyi Cerablus'a gönderdi 750 sivili daha güvenli alanlara ulaştı  'El ele, el hakka denilirse öz savunma oluşur' İncirin çilesi de köylüye

Hiwa umut demektir!

Kürt’le savaşan darbeyi yer!

Tabanda ve tavanda Ilımlı İslam’dan Selefi İslam’a

Karasu: Türk IŞİD’i ortaya çıkacak

Öcalan ‘Mursi’ye dönersin’ demişti

Giyayê Sti

‘Pokemon Go’ ve distopya günleri

Kolombiya Müzakere Sürecinde Tökezlemeler

Axin ve Zeryan sözün eylem hali

Büyük göldeki küçük balık

Euro 2016 ‘geçiş’ turnuvası oldu

Toplum mutlaka bedel ödeyecek

Kürtlerin Mondragon’u

Sur hafızasını arıyor

Rojbîn engel tanımıyor

'İşimiz ayna tutmak'

Kadın 'İsviçre'deki Kürt kadınların konfederal örgütlenmesi olarak toplumsal dönüşümü merkezine koyan bir yaşam perspektifiyle yola çıkıyoruz' diyen YJK-S yöneticisi Nesrin Yazar, sorunlarla mücadele eden bir kadın gerçekliğine ulaşmak için çalışacaklarını söyledi.

Sınır ihlâlleri için o kapıdayız işte…

Kültür-Sanat GörSen; resim, fotoğraf, heykel üzerine yazdıklarımı bir araya getiriyor. Tanıdığım, yapıtlarından estetik tadlar aldığım sanatçıların bazıları, sergileri hakkında izlenimlerimi yazmamı istediler; yazıların çoğu bu nedenle yazılmıştır.

Küreğiyle kazaların önüne geçiyor

Toplum-Yaşam Serêkaniyêli Salih Xelef El-Xilêf, tarlasının önünde geçen yolun çukur olmasından dolayı meydana gelen kazaların bir daha olmaması için kürekle işe koyuldu.

Ah o pilavların tadı…

Dizi Babaannem Aşşey, köydeki o dönemin en büyük ve en bakımlı bostanına sahipti. O bostanda yetişen binbir çeşit sebze ve ottan çok çeşit yemekler yapardı. Bununla da kalmaz dağlarda yetişen yabani ot ve sebzeleri de toplar ve bunlarla inanılmaz lezzetli yemekler pişirirdi. Kereng ve gazzik ile yapılmış pilavların tadına başka hiçbir yerde rastlamadım.

DAİŞ bu kez kiliseyi bastı!

Dünya Fransa'nın Roune kentindeki bir kiliseyi basan saldırganlar, içeridekileri rehin aldı. Rahibin boğazını kesen saldırganlar polis tarafından öldürüldü. Saldırıyı DAİŞ üstlendi. Saldırının OHAL'in ve güvenlik önlemlerinin en üst seviyede olduğu bir döneme rast gelmesi ise polisiye önlemlerin tek başına yeterli olmadığı kanısını güçlendirdi.

‘Cuye bêpawitene nêramena’

Kirmanckî Netewdewleta tirkan ronayişê xo ra tepiya destpa terteleyan, qirkerdena karîteyî siyasî, kulturî, nîjadî yê şarê kurdî kerd.

Sevgili Evrim

Aramak bulmamaktan gelir; sevmekten, hayal etmekten gelir... Özgür bir yüreğin kalp atışıdır aramak ve bir varoluş şekli, kendi varediş hali olur; bu acı ve aşk topraklarında. Ve sen Sevgili Evrim, eyleminle bir kez daha gösterdin ki, insanın özgürlük arayışı, ölümün üstesinden gelme ve kendini yeniden yaratma arayışıdır...

Darbe devlet aklının olumlanmasıdır

Darbe, devletin kendi kendisini ortaya koymasıdır. Devlet aklının olumlanmasıdır – devleti kurtarmak için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini, devletin her durumda kurtarılması gerektiğini olumlayan devlet aklının olumlanması.

Kadınları çiziyorum çünkü mücadele ediyorlar

Slavlardan Arînlere, Ivanalardan Gulanlara, Sibellerden Peymanlara yüzlerce kadın Rojava’dan tüm dünyaya kadın direnişinin sembol isimleri oldular.

Süleymaniye’den notlar

Yeşilin tonlarının kaybolduğu manzaralar belirdiğinde, artık çok sıcak bir iklimin başladığını kestirmek zor olmadı. Dağlar bile bir çölü andırıyordu. Gökyüzünde saatler süren serin bir yolcuğun ardından, boğucu sıcaklar başladı.

Aleviler ve darbeler

Özellikle 12 Eylül darbesine ön gelen günlerde ve sonrasında bazı karanlık eller tarafından “İslami Gençlik, Türk Tugayları“ ve benzeri isimler altında dağıtılan bildirilerde, Aleviler hedef gösterilmişti.

Erdoğan’ın Reichstag yangını

Darbe girişiminden bu yana Erdoğan’ın “milli iradeye” dönük çağrıları, memleketin dört bir yanında iktidarın medya korporasyonlarını da aşan bir düzlemde “herkesin” katılımıyla, katılmayanın öyle veya böyle lince maruz kalabileceği bir atmosferle sokağa/toplumsallığa hakim oldu.