Roboski Şehitliği'ne defnedilmesine izin verilmedi Wan'da 2 özel harekat polisi yaşamını yitirdi HBDH: Gezi ruhuyla savaşımı büyütelim ve kazanalım! Gever halkı yitirdiği canlarına ağlıyor NAV-DEM 3. kongresini yaptı Sûr'un tozuna ekmeğine kavuştu Almanya'dan Kürdistan'a uzanan mücadele: Uta Schneiderbanger

Analiz: G7’nin küresel hegemonya arayışı

Mezarların bize anlattıkları

Analiz: AB, 'Yeni Türkiye' ve Kürt fobisi

SUR’lara işlenen efsane

Emaneti onurla taşıdı

KDP de artık birliğe gelmeli

Kürt derneği gibi restaurant

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

'Hesap sormadan ölmeyeceğim'

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Afgan ve Kürt kadınlar buluştu

Kadın Kürt, Afgan ve İtalyan kadınların ortak organize ettiği konferansta uluslararası dayanışmanın yanısıra Almanya'da daha fazla örgütlenmenin ve kadın ekonomisini geliştirmenin imkanları masaya yatırıldı. Afgan kadınlar, Kürtlerle ortak buluşmanın kendilerini onurlandırdığını belirtti.

Sabır ve aşk işidir yazmak

Kültür-Sanat Dönüp baktığımızda Kürtlerin son 40 yıllık devasa direnişi sırasında Maksim Gorki’nin Ana’sını aratmayacak güzellikte, hatta bu güzelliğin kat be kat üstünde hikayelerle doludur. E tabi bunca Kürtlük barındıran hikayeyi Türkçe yazmak da çok yerinde olmaz. Her Kürdistanlıyı biriktirdiği hikayeleri Kürtçe yazmaya davet ediyorum.

Sûr’un tozuna ekmeğine kavuştu

Toplum-Yaşam Dersim’in asi komutanı Mazlum Amed (Mehmet Taş), artık yıllarca özlemini çektiği Amed’de, Yeniköy Mezarlığı’nda yoldaşlarıyla omuz omuza.

PKK Kürtlere irade kazandırdı

Dizi KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, PKK’nin kuruluşundan bugüne geliştirdiği “küçük burjuvazi” ve “orta sınıf” çözümlemesini gazetemize yazdı.

Almanya’da sel can aldı

Dünya Almanya'da aşırı yağışlar özellikle ülkenin güneybatısını vurdu. Seller en az dört kişinin ölümüne birçok kişinin de yaralanmasına neden oldu. Maddi hasarın boyutları ise milyonlarla ifade ediliyor.

Zara Alîyevna û zarawayê kurdî

Kirmanckî Zara Aliveyna rey de Shakro Maoî pîya sera 1960 de bi kurmancî hîkayey û pirtûka anektode de seba kurdan ra ana behs kerdê, kurdî kulturê antîkî ra bi xiznaya hunerê şarî ra welatê xo de cuyê bîynê.

Sabah eğitim, akşam devriye

DAİŞ çetelerine karşı mücadelede sivil halktan kadınların öz savunma gücü olarak örgütlendiği HPC-JIN'e katılımlar günden güne artıyor. HPC-JIN Dirbêsîyê Sorumlusu Henîfe Ehmed, eskiden 'erkek işi' olarak görülen savunma algısının, HPC-JIN ile değiştiğini söyledi.

Vur kurtulcu Recep

AKP faşist iktidarı, müttefikleri, Tayyip Erdoğan, Saray Gladyosu ve bu güçler tarafından yönlendirilen basın son günlerde “PKK bitti, PKK'yi bitireceğiz, tek bir kişi kalmayana kadar yok edeceğiz” biçiminde bir propaganda kampanyası yürütüyorlar.

Gençler Mayıs şehitlerini andı

‘Mayıs Ayı Şehitleri’ni anma amacıyla Ciwanên Azad tarafından Hamburg’da spor ve kültür etkinliği gerçekleştirildi. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte Hamburg Ciwanên Azad adına konuşan Mazlum Korkmaz, Mayıs Ayı Şehitleri Anma ve Spor Etkinliği’nin, tüm Kürdistan şehitlerini anmak ve Kürt gençliğini birleştirmek için önemli bir sosyal etkinlik olduğunu belirtti.

Evdilmelîk anısına ‘Zêmara Derengmayî’

24 Mayıs’ta başlayan ve 29 Mayıs’ta son bulan 4’üncü Filmamed belgesel film festivalinde 44 film yarıştı. Festivalde yarışan 44 filmde de Kürtlerin farklı açıdan yaşadıklarına yer verildi.

İbrahim Kaypakkaya

Baba Ali Kaypakkaya doğan çocuğuna muhemeldir ki, Haranlı İbrahim Peygamberin adını verdi. Dünyaya gelen (1949) bebek, İbrahim Kaypakkaya’ydı.

Ağrılılar’dan bahar şenliği

Hanau'da yaklaşık 9 yıldır faaliyetlerini sürdüren Ağrı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (AYDD) bu yılki 4 günlük bahar şenliğine çok sayıda kişi katıldı.