Kara çarşaflarını fırlatan kadınlar 'yaşasın özgürlük' dedi Karayılan: Soykırım saldırılarının hesabını soracağız Sêrt Valiliği'nden HDP'ye 'müdahale ederiz' tehdidi Kamuran Yüksek çakmakla propaganda yapmış!

Devrimci şiddet neden yenildi?

Yenilgi, atılım, yenilgi...

İstanbul’da yeni bir rant projesi

Netleşme ve güçlenme yılları

NAV-DEM Kürdistani bir kurumdur, dört parçanın Kürtlerini temsil eder

BERLİN’DE MÜLTECİ OLMAK...

Kürdistan’da ölüm ve yaşam üzerine

10. yüzyıldan kalma kiliseyi tezekhane yaptılar

Antep’te iç savaş tehdidi var

Gever boyun eğmiyor!

Devlet Kürt gençliğine yenildi

Bask Ülkesi’nde birkaç gün...

Sarmaşık Filmi ya da iktidar hevesimiz

Telaşı varmış gibi yaşadı

Rozerin Herîdan’a emanet

'Zîlan gibi yaşayacağız'

Kadın Dağdaki gerilla için yaşam manifestosu anlamı taşıyan Zeynep Kınacı, Medya Savunma Alanları'nda ve Şengal'de anıldı. Şengal dağlarında düzenlenen anma töreninde konuşan Êzîdî kadınlar, 'Zîlan gerçekliğinde hakikatimizi arıyoruz' dedi.

Yeni bir sansür aracı: Kayıt tescil belgesi

Kültür-Sanat Siyah Bant girişiminin hazırladığı “Türkiye’deki Film Festivalleri ve Sanatta İfade Özgürlüğü” raporuna göre kayıt tescil belgesi yeni bir sansür mekanizmasına dönüştürülürken, Kürt hak mücadelesine dair filmlerin gösterimlerinin engellenmesinde kullanışlı bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuklar için ‘Şeker Kampanyası’

Toplum-Yaşam Müslüman halkın fitre ve zekatlarını Gever halkına gönderilmesini çağrısında bulunan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Wan şubesi, ayrıca çocuklara yönelik „Şeker Kampanyası“ başlatacaklarını duyurdu.

Suskunluğu bozalım VAHŞETİ ANLATALIM

Dizi “İnsanlar bodrumlarda yakıldı, her şey çok kötü” demek, mahkeme karşısında yetersiz. Daha kapsamlı ve ayrıntılı anlatılmalı. Anlatmak isteyenler için yerelde çok sayıda insan hakları örgütü var, Almanya’da da MAF-DAD’a başvurabilirler. Suskunluğu bozmak çok önemli. Çünkü siyasi anlamda Türkiye’nin bu konuda konuşulmamasını istediği görülüyor.

Erdoğan neden çark etti?

Dünya Erdoğan rejiminin dış politikadaki son manevralarının arka planında Türkiye'nin bölgede daha fazla yalnızlaşmasının önüne geçmek, Kürt karşıtlığında yeni bir cephe oluşturmak, bölgede güçlenen İran'a karşı ittifağı güçlendirmek ve enerji ile ekonomik alanda çıkarlarını korumak yatıyor.

Dirveta rakerdî; SÊWAS

Kirmanckî Verîya 23 serran Otelê Madimak yê Sêwasî de 33 kesî amey veşnayene. Hikûmeta AKP zî verîya çend aşman bodrimanê Cizîr de bi desan welatijan ganî bi ganî veşna.

Şêx Said Kassel’de anıldı

Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu (CİK) Almanya’nın Kassel kentinde, Kürdistan tarihinde önemli yer tutan Şêx Said ve arkadaşlarını düzenlediği geceyle andı. Anma gecesinde iftar yemeği de verildi.

Kürt düşmanlığındaki ortaklığın sonuçları

AKP iktidarı İstanbul’daki katliamla hem IŞİD ile yaptığı kirli ittifakın üstünü örtmek ve unutturmak istiyor; hem de Kürtlere karşı yürüttüğü savaşı normalleştirmeyi ve meşrulaştırmayı hedefliyor. Özellikle Lice ve çevresinde yürüttüğü tehcir ve soykırımı daha kolay yapmayı hesaplıyor.

Bedenindeki kurşunlar yaşama sebebim

"Ben iyiyim canınızı sıkmayın,

10 soruda Hurşit Külter gerçeği

1980-2005 yılları arasındaki sürede çeşitli insan hakları örgütlerinin verilerine göre, çoğunlu OHAL bölgesinde ve 90’lı yıllarda olmak üzere bin 352 kişi, devlete bağlı kurum ve kişiler tarafından kaybedildi.

Hurşit Külter’in kaybedilmek istendiği Şirnex’ta ise 211 kişi kaybedildi.

Güzel gülüşlü, direngen gülüşlü yoldaşım…

Sêvê Demir, hep gülüşüyle umut veren değerli yoldaşım. Hapishanenin beton duvarları arasında yaşamın tüm renklerini avucuna alır saçardın üzerimize. İyi ki rastlaşmış yollarımız seninle hapishanenin hücrelerinde.

KDP’nin tehlikeli oyunları

KDP’nin hakkında tutuklama kararı çıkartığı Goran lideri Nevşirvan Mustafa Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunarak, Şengal’de gerçekleşen katliamın sorumlusunun Mesut Barzani olduğunu ve yargılanması gerektiğini söyledi. KDP ise Goranlı vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak için harekete geçti.