‘Kürt gazeteciler zor şartlarda çalışıyor’ Kerkük çatışmalar yeniden başladı Çadırdaki Şirnexlilere helikopterden ateş açıldı 12 yaşında, yoksulluk, savaş, göç... Şırnak'ın 12 mahallesinden 8'i talan edildi El- Ekrad: Tek bir karış bile geri çekilmedik Cezaevlerinde işkence rejimi Ayşe Düzkan: Savaşa karşı tabandan örgütlenme gerekli - SÖYLEŞİ Faşizmin büyük blöfü: Roma yürüyüşü

Soysal demokratlar bize yıkım bıraktılar

Almanya darbecileri sever!

İnsan acılarını, ölülerini gömdüğü gibi gömemiyor ki...

Ciddiyseniz Rojava’ya gelin, savaşın!

Bir tatlı yapalım, adını barış koyalım

Bir Ulusun Doğuşu: Cinsiyet, tabii ki erkek!

Bayrağı düşürmeyen aile

Klişeye derinlik katan dizi: Penny Dreadful

Kostas Şengal’i duyunca dayanamadı

Bayer-Monsanto birleşmesi, besin kaynaklarımız için büyük bir tehdit

Bilinçaltımızın altı büyük becerisi

Mülteci krizi feminist bir mesele, öylece oturup seyredemeyiz

Avrupa’da Mehmet Ağar cinayetleri

J. Îhsan Espar: Kırmancca’nın görünürlüğü arttı

Evladım nerede, ADALET NEREDE ?

Yaşamı örgütleme zamanı

Kadın Yerel yönetimler kadın buluşmasında konuşan HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ, kayyumlar ile kadın kazanımlarının hedeflendiğini vurgulayarak, ‘Bilsinler ki biz bu mevzileri söke söke aldık, size bırakmayız’ dedi.

Şiirler Cegerxwîn için

Kültür-Sanat ‘Kîne Em’ diyen Kürt şair Cegerxwîn’in yaşamını yitirişinin üzerinden 32 yıl geçti. Cegerxwîn’in yıllarca çağrısını yaptığı özgürlük ve devrim bugün Rojava’da gerçekleşirken, yazdığı şiirler özgür ülke arayışına ruh veriyor. Ölüm yıldönümünde isyanın şairi Cegerxwîn Qamişlo’da mezarı başında şiirlerle anıldı.

Serkeftin adı gibi olsun!

Toplum-Yaşam Frankfurt’ta Kreisliga B’de mücadele eden FC Serkeftin 92, 24’üncü, FC Kandil Saarbrücken ise 10’uncu kuruluş yılını etkinliklerle kutladı. Yüzlerce taraftarın hazır bulunduğu gecelerde, takımlara destek çağrısı yapıldı.

Siyaset savaştır edebiyat barıştır

Dizi Gazeteci Yazar Ahmet Tulgar: İnsanların hayatını anlamaya çalışıyorum ve derdimi dökebileceğimi düşünüyorsam yazıyorum. Edebiyatın dünyayı daha barışçı hale getireceğine inanıyorum. Siyaset öyle değil. Siyaset nihayetinde bir savaş biçimi.

‘Misak-ı Milli’ KATLİAMI

Dünya DAİŞ’in Kerkük saldırılarının arkasında Türkiye’nin olduğunu söyleyen Tevgera Azadi "Gerilla, peşmerge, hep birlikte Kerkük’ü koruyacağız" dedi.

Wazenî Licê veng bikerî

Kirmanckî Çîyo ke serranê 90î de bi destê JÎTEM, Hîzbullah û Kontrgerîlla ameyêne kerdiş, ewro wazenî bi destê leşker, polîs û qoricîyan bikerî. Polîtîkayê DAIŞî dewre de yî.

Bêrîtan etkinliklerle anılıyor

Gülnaz Karataş, yaşamını yitirişinin 24'üncü yılında Moskova ve Ranya'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Süryani’yim, dilimi seviyorum

Tek tip eğitim anlayışına karşı devrimin yaşandığı Rojava’da farklı halklardan çocuklar kendi anadillerinde eğitim görüyor. Rimêlan kentinde bulunan Tişrin Okulu’nda da eğitime başlayan Süryani çocuklar, kendi anadillerinde eğitim görecekleri için çok mutlu.

Yeniden anımsanan savaş ve hafızanın inşasıÖrneğin yaşamını kaybeden bir arkadaşımızın ya da yakınımızın fotoğrafına uzun süre bakmak istemeyiz. Fotoğraftaki göz ile göz göze gelmek dahi üzer, yıpratır bizi. Savaş söz konusu olduğunda da yıkıcı fotoğraflara bakmaktan imtina ederiz.

Özgür yaşamdan vazgeçmeyeceğiz

Kongreya Jinên Azad (KJA), “Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum” kampanyası kapsamında Serhat bölgesinde başlattığı kadın buluşmasının startını Agirî’de verdi.