Fincancı: Bu ülkeye er ya da geç barış gelecek Payizava'da 23 araç ateşe verildi Licê'de askerler 2 kişiyi katletti YRA: TSK Rojava sınırında 22 ayda 340 sivil katletti Demirtaş'tan Erdoğan'a dikkat çekici tanımlamadı Demirtaş ifadeye çağrıldı Minbic’lilerin özgürlük savaşçılarının olduğu alanlara akını sürüyor Gazeteci Tahmaz: Diz çökmeyenler zafere ulaşır Sebahat: AKP tampon bölgedeki belediyelerimize saldırıyor  Ebu Leyla’nın evinin bulunduğu El-Esediyê mahallesi özgürleştirildi Binlerce gerilla Zilan'ın izinde...

Devrimci şiddet neden yenildi?

Yenilgi, atılım, yenilgi...

İstanbul’da yeni bir rant projesi

Netleşme ve güçlenme yılları

NAV-DEM Kürdistani bir kurumdur, dört parçanın Kürtlerini temsil eder

BERLİN’DE MÜLTECİ OLMAK...

Kürdistan’da ölüm ve yaşam üzerine

10. yüzyıldan kalma kiliseyi tezekhane yaptılar

Antep’te iç savaş tehdidi var

Gever boyun eğmiyor!

Devlet Kürt gençliğine yenildi

Bask Ülkesi’nde birkaç gün...

Sarmaşık Filmi ya da iktidar hevesimiz

Telaşı varmış gibi yaşadı

Rozerin Herîdan’a emanet

'Zîlan bir zafer emri'

Kadın Zeynep Kınacı'nın eylemini zafer yaratan çizgi olarak değerlendiren YJA Star Komutanı Çiğdem Doğu, 'Onun verdiği bir zafer talimatı ise, bize düşen de bu talimatı yerine getirmektir” dedi.

Nazi YASAKLARI!

Kültür-Sanat Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Sakine Cansız ve Musa Anter’in kaleme aldığı kitapların da aralarında bulunduğu Aram Yayınları’ndan çıkan 53 eser hakkında verilen toplama kararına tepki gösteren yayınevi editörü Ulaş Güldiken, ‘’Devlet kitapların okuyucuyla buluşmaması için ne gerekiyorsa yapıyor’’ dedi.

Gülle hayata tutunuyorlar

Toplum-Yaşam Kürdistan’daki çatışmalardan dolayı batı illerine göç etmek zorunda kalan Kürt çocukları metropoller hayata tutunmanın yolu olarak çalışmak zorunda kalıyor. Zeynep, Şahin, Şilan gül, mendil satarak umutlarını gerçekleştirmek istiyor.

Yıllarca müzakereden medet umduk, artık Bask Ülkesi’ni inşa ediyoruz

Dizi Her hareket farklı koşullara sahip olduğu için mücadele biçimleri de farklıdır. Hiç kimsenin mücadelesini “kopyala yapıştır” yapamayız. Ama Kürt Hareketi, diğer ulusal hareketlere benzemiyor, çok farklı yaklaşımları var. Biz de Kürt Hareketi’nin bu deneyimlerinden yararlanmak ve kendimiz için toplumsal bir hareketin oluşmasında kullanmak istiyoruz.

Erdoğan neden çark etti?

Dünya Erdoğan rejiminin dış politikadaki son manevralarının arka planında Türkiye'nin bölgede daha fazla yalnızlaşmasının önüne geçmek, Kürt karşıtlığında yeni bir cephe oluşturmak, bölgede güçlenen İran'a karşı ittifağı güçlendirmek ve enerji ile ekonomik alanda çıkarlarını korumak yatıyor.

Bi mîrasê Şêx Seîdî danime xover

Kirmanckî ‘Bi rojano ez dinya de geyrena. Mi reyna ewilî dî ke dinyaya teberîn de Tirkîye bîyo welatekê tersî. Jû hetî de DAIŞ, jû hetî de AKP, çimê dinya de hurdî zeypê yê. Atmosferekhe panîkî ronayê.’

10 soruda Hurşit Külter gerçeği

1980-2005 yılları arasındaki sürede çeşitli insan hakları örgütlerinin verilerine göre, çoğunlu OHAL bölgesinde ve 90’lı yıllarda olmak üzere bin 352 kişi, devlete bağlı kurum ve kişiler tarafından kaybedildi.

Hurşit Külter’in kaybedilmek istendiği Şirnex’ta ise 211 kişi kaybedildi.

Güzel gülüşlü, direngen gülüşlü yoldaşım…

Sêvê Demir, hep gülüşüyle umut veren değerli yoldaşım. Hapishanenin beton duvarları arasında yaşamın tüm renklerini avucuna alır saçardın üzerimize. İyi ki rastlaşmış yollarımız seninle hapishanenin hücrelerinde.

KDP’nin tehlikeli oyunları

KDP’nin hakkında tutuklama kararı çıkartığı Goran lideri Nevşirvan Mustafa Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunarak, Şengal’de gerçekleşen katliamın sorumlusunun Mesut Barzani olduğunu ve yargılanması gerektiğini söyledi. KDP ise Goranlı vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak için harekete geçti.

Aman Kürtlüğümü duymasın piyasa!

Ortada bir “piyasa” var, o piyasa “Kürtlüğü” sevmiyor ve hatta Kürtlüğü ifade etmek, “piyasa”daki Türkleri “kırıyor”, gücendiriyor. Kendisini “Kürt sanatçı” olarak ifadelendiren müzisyen ise, bu kaygılarla Kürtlüğünü “ifşa etmekten” geri duruyor. Olan, tam olarak bu.

YJA Star: Zîlan'ın emrini zaferle sonuçlandıracağız

YJA Star, 30 Haziran 1996'da Dersim'de fedai eylemi yapan Zeynep Kınacı’yı (Zîlan) yaşamını yitirişinin yıldönümünde andı.

KJA heyetine Almanya'da büyük ilgi

Üç HDP'li vekilin yanısıra KJA sözcüsü Ayla Akat Ata'dan oluşan heyet, 6 gün içinde Almanya'da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Alman parlamenterlerin dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li parlamenterlere destek amacıyla 'Parlamenterler parlamenterleri koruyor' kampanyası başlatacağı bilgisini veren Feleknas Uca, kadın diplomasisini süreklileştireceklerini söyledi.