Rojava Devrimi’nin simgesi KOBANÊ

Faşizmin ‘tek tip’ine boyun eğmedik, EĞMEYECEĞİZ!

Şehri baştan keşfederek devleti aşmak

Cizre’nin Xanê Çengzêrînî Mehmet Tunç

Köylerde Kürtçe'nin yerini Türkçe alıyor

Dilin direnişi, direnişin Kürtçesi

Sermayenin yeni köleleri: Çocuk işçiler

11 yıl sonra ilk buluşma

Dilniya: Annem devrimci bir kadındı

Kirmanckî’yi keşfetmenin mutluluğu

Bir Özgürlük ve Direnişin Öyküsü: 14 Temmuz

Şengal’de ilk kurşun

PKK’nin Şengal’e müdahalesi

Asla unutmayacağım

Zap’ta hüsrana uğradılar

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

Nordholz'un 'punk'çı Anja'sı Kürtlerin enternasyonalist yoldaşı!

Kadın Önderlik, çok öngörülü bir insan… 24 saatini devrime adamıştı. Aynı zamanda tam bir insan sarrafıydı. Onu kandırmak mümkün değildi; adeta insanın yüreğini okuyordu. Bize hep, 'PKK'yi iyi tanımaya bakın ve öğrendiklerinizle ülkenize giderek devrimin hizmetinde olun' diyordu."

Erivan’ın son mohikanı

Kültür-Sanat ‘’Şimdilerde Kürtçe yazan, çizen azaldı. Bir Kurdoloji bölümü var ama eskisiyle karşılaştırınca hiç bir şey. Eskiden sadece tiyatro alanında yüzlerce Kürt sanatçı vardı, şimdi yok. Çok üzgünüm tek ben kaldım Kürtçe yazan şair olarak buralarda…’’

Mamoste DEŞT΅

Toplum-Yaşam 90’lı yılların başkaldırı yıllarında Amed’de kendini adım adım örer. 2000’lerde siyasi, kültürel çalışmalara öncü düzeyinde katılır. Kürtçe yayının yasak olduğu yıllarda Amed’de Azadiya Welat gazetesinin sorumluluğunu yürütür.

Pencewîn fellahları zor durumda

Dizi İran, serbest piyasa adı altında Güney Kürdistan’daki üretimi durdurmak için pazara mal getirip, adeta bedavaya satıyor. Örneğin, bir kasa domatesi 2 bin Irak Dinarı’na satıyor. 100 Dinarla bir sakız bile alınamazken, artık gerisini siz düşünün. Böyle olunca mallarımız tarlada çürüyor.

Suikast planıyla Avrupa’ya geldi

Dünya Mahkemede MİT’e çalıştığını inkar eden Mehmet Fatih Sayan’ın MİT ile ilişkisinin detayları ortaya çıktı. Sayan’ın iltica başvurusunu kabul eden Mülteci Bürosu çalışanı, Hamburg’da görülen davada dün tanıklık etti.

Ulaşî ti hêz û cesaret dayêne merdimî

Kirmanckî Endamê Komîteya Caardişî yê PKKyî Duran Kalkanî va ‘Ulaş embazêko nazik û hesas bî’ û wina domna: “Wexto ke karê zehmetinî ser milê ci de mendêne, qet xo eciz nêkerdêne. Ulaş bi hawayo şorişgêrêko gird hereket kerd û cuya.”

Öcalan’a Pinerolo’dan vatandaşlık

İtalya’nın Torino kentine bağlı Pinerolo Belediyesi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 29 Eylül’de “Onursal Vatandaşlık” verecek. Pinerolo, Öcalan’a vatandaşlık veren 7. belediye olacak.

Hatun ana için Berlin’de cem

Irkçı saldırı nedeniyle cenazesi Ankara’da gömüldüğü yerden çıkartılarak Dersim’e götürülerek defnedilen Hatun Tuğluk için Berlin’de bugün cem düzenlenecek.

Kemalbay: Kadınlar yeni yaşamı elleriyle kuracak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Kadın Meclisi, "Bu Böyle Gitmez. Kadınlar İzin Vermez" şiarıyla Atatürk Parkı'nda bir araya geldi.

Kürt Film Festivali sona erdi

Frankfurt 2. Kürt Film Festivali sona erdi. Festival filmleri 14-20 Eylül arasında Filmforum sinema salonunda gösterildi.