Nemrudiyê köyü özgürleştirildi QSD komutanı Rojda Felat: İlerleyişimiz sürüyor Rakka operasyonu ve yeni stratejik dönem… Mitmeşrice köyünde 23 çete öldürüldü  QSD iki mezrayı DAIŞ çetelerinden temizleyerek özgürleştirdi

Kaybolmadı, kendini buldu

Analiz: Güney Amerika’da solumsu iktidarlar yeniliyor

Zerdüşt ve Zerdüştlük: Ortadoğu’nun kadim dini ne anlatıyor?

Bremen’de 4 meclis, 1 komün

O kendi yoluna gitti, ben kendi dağıma

Güney Amerika’da rüzgar sağdan esiyor

Tıp’tan Kürdistan dağlarına

Abdülhamit’ten Kemalist cumhuriyete devredilen Alevi düşmanlığı

‘Kofisiz çıkmam dışarı’

Analiz: Gorbaçov’un hayal kırıklığı

Kalkan: HBDH özeleştirel yaklaşımın sonucu

Sinema onun kavga silahıydı

Egemen ulus kibri ve Kürt kadınlar

Biz sözümüzün arkasındayız, gerisini onlar düşünsün

Koma Jinê Sûrê direnişin halayını çekiyor

AKP'li vekiller emir aktarıcılığı yaptı

Kadın TBMM Boşanma Komisyonu'nun HDP üyesi Dilan Dirayet Taşdemir, AKP'nin kendisine yakın kamu çalışanlarını ve uzmanları getirerek, onların feminizmi tehlike gören bakış açısına göre bir rapor hazırladığını söyledi. AKP'li üyelerin, Erdoğan'ın emirlerinin taşıyıcısı ve aktarıcısı gibi konuştuklarını aktaran Taşdemir, kadınların kazanımlarını hedefleyen bu saldırılarla kadınların "savunmaya itil

Kadın mücadelesinin şarkılara yansıması: Şewq

Kültür-Sanat Kadın özgürlük mücadelesinin kendinde yarattığı yansımaları “Şewq” isimli çalışmasında toplayan Baran Bozyel’in yeni albümü; Sakine Cansız’dan Ekin Wan’a kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınlara dair tınılar taşıyor.

Yaşamımız ve doğamız tehlikede

Toplum-Yaşam Semsûr merkeze bağlı Bahçe Köyü’ne kurulan Elbat Mermer Ocağı, köylüleri yaşamlarından bezdirdi. Bölgede mermer ocağı istemeyen köylüler, kayaların bilerek bırakıldığını belirtiyor.

Her Kürt’ün bir hikayesi var

Dizi İlk defa böyle bir çalışma oldu ancak sonlanmış değil. Yaptığımız iş, okyanusun yüzde üçü, beşi dahi değil. Kürdistan'da o büyük direnişler ve ayaklanmalar içinde yaşamını yitiren insanların hepsinin bir hikayesi var. Bu hikayelerin toplanması, sinema filmlerinin çekilmesi, romanlarının yazılması, müziğinin yapılması bir süreç ve bu süreç devam ediyor.

Rojava Fransa'ya hoşgeldin!

Dünya Moskova, Stockholm ve Berlin'den sonra Paris'te Demokratik Özerk Rojava Temsilciliği açıldı. Konuklardan Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Rojava Fransa'ya hoşgeldin" sözleriyle temsilciliğin açılışını kutladı.

Şerefname de Mîreyê Mirdasîyan

Kirmanckî Metnê Şerefnameyî yew het ra tercume bîyo û heto bîn ra zî îlaweyî bîyê metnî ser. Badê na xebata xo qisimo ke Şem’î serra 1681 de îlawe kerdo metnê Şerefnameyî ser o Homa bîyaro werê ma ey zî çarnenê kirdkî.

Wuppertal’da 'İslam ve Kadın' paneli

Almanya’nın Wuppertal kentinde, Civaka Îslamiya Kurdistan‘a (CÎK) bağlı Ehmedê Xanî Camisi'nde 'İslam ve Kadın' konulu bir panel düzenlendi.

Hep vakurdu Nusaybîn

Yıkık, dökük binalar. Harabeye dönen sokaklarda caddeye bakan ön duvarlarda kurşunların değmediği yer kalmamış gibi.

Sokaklara kötülük değil, sanat girsin

Kürdistan'ın değişik illerinden Mersin'e göç eden 5 genç, kurdukları 'Waweyli Grubu' ile her gün değişik bir yerde sokak sanatı yaparak, Kürtçeyi sanatları ile yaşatmaya çalışıyor. Enstrüman ve ezgileri ile topluma 'kardeşlik' ve 'barış' mesajı vermeye çalışan grup, toplumun ilgisini görüyor.

Kadınlar: O rapor Meclis'ten geçmeyecek!

Türkiye'deki kadınlar, TBMM Boşanma Komisyonu'nun kadın ve çocuk haklarını gasp eden rapor taslağına karşı sokaklara döküldü.

Hayri Durmuş’un anısına turnuva

Almanya'nın Hamburg kentinde 29 Mayıs tarihinde 6'ncısı düzenlenecek olan 'Mayıs Ayı Şehitlerini Anma Spor ve Kültür Etkinlikleri' kapsamında, pazar günü Stade kentinde 'M. Hayri Durmuş 6'ncı Futbol Turnuvası' düzenlendi.

AKP faşizminin bir aylık canı vardır

Tayyip Erdoğan’ın şovenizmi yükseltmek ve Kürt halkının iradesini kırmak için gündeme koyduğu dokunulmazlık kaldırıldı. HDP’liler böylece 1994 gibi zindanlara atılmak isteniyor. Şu açıktır ki, Kürt milletvekillerine yaklaşım Kürt’e yaklaşımdır.