Nav-Dem: Lasst uns die Totalisolation Öcalans durchbrechen!

Die Isolation Öcalans ist die Bedrohung des Friedens

Erdogans Satelliten

Was für eine Rolle spielten die USA, Deutschland und Großbritannien bei der Entführung von Öcalan?

Frauen trotzen dem Radfahrverbot in Merîwan

Ein Leben im Kampf: Mam Celal

Mossul und die Zukunft des Iraks in der Post-IS-Ära

Begeisterung für die Entwicklungen in Nordsyrien

Selbstfliegendes Lufttaxi absolviert Testflug

Eine kurdische Abgeordnete im Bundestag: Gökay Akbulut

Rojava Devrimi’nin simgesi KOBANÊ

Faşizmin ‘tek tip’ine boyun eğmedik, EĞMEYECEĞİZ!

Şehri baştan keşfederek devleti aşmak

Cizre’nin Xanê Çengzêrînî Mehmet Tunç

Köylerde Kürtçe'nin yerini Türkçe alıyor

Dilin direnişi, direnişin Kürtçesi

Sermayenin yeni köleleri: Çocuk işçiler

‘Bize dayatılan rolleri kırın’

Kadın Madde bağımlısı eşinden boşanan Kıymet Tektaş, Sûr’da açtığı sebze ve meyve tezgahıyla geçimini sağlıyor. Toplumun bakışını mücadele ile kırdığını belirten Tektaş’ın kadınlara bir de tavsiyesi var: “Toplumda bize dayatılan rolleri kırın.”

Kentin neşeleri

Kültür-Sanat Urfa’daki zihinsel engellileri 1970 yılından bu yana fotoğraflandıran 67 yaşındaki Mahmut Okkaş, “İyilik ve güzellik adına” onları çektiğini söylüyor.

Küçücük dünyanızdan evrene açılan bir pencere

Toplum-Yaşam Gezmek; yeni yerler keşfetmek, yeni tatlar yeni kokular edinmek, yeni birileriyle tanışık olmak. Güneşi her sabah başka bir coğrafyada karşılamak…

Güney yönetiminin çöküşü

Dizi Kürt yönetimi bir anda ceberut bir şekilde ortada kala kaldı. 30 yılda elde ettikleri kazanımları, özerk yapılarını bir günde bırakıp gittiler. Kürt karşıtı güçlerin çemberi içinde bir Kürt devleti kurmanın Türkiye, İran ve Irak tarafından kabul görmeyeceği bilinen bir durum.

Marsilya Üniversitesi'nde 'Türkiye Nereye Gidiyor' Konferansı

Dünya Marsilya St Charles Üniversitesi'nde 'Türkiye Nereye Gidiyor' başlıklı konferans yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Paris Barosu üyesi Avukat Martin Pradel, Sosyolog Pınar Selek, HDP Van Milletvekilli Tuğba Hezer, HDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru, Tarihçi Etienne Copeaux ve Gazeteci Olivier Bertrand katıldı.

Ma cuyêka winasî qebul nêkenî

Kirmanckî Dayîkê şirnexijî derheqê tecrîdo girankerde ke Rayberê Şarê Kurd Abdullah Ocalanî ser de yeno meşnayîş de qisey kerdî û reaksîyon nîşan dayî. Dayîkî dîyar kerdî ke heta ke Ocalan azade nêbo, ti kes azade nêbeno û wina vatî: “Ma cuyêka bêrayberî qet qebul nêkenî û ma do nêkerî zî.”

KCK’ê rizgarkirina Reqayê pîroz kir Destpêka serdemeke nû ye

Hevserokatiya Konseya Rêveber a KCK’ê, serketina Reqayê li gelan û şervanan pîroz kir. KCK’ê destnîşan kir ku serketina li Reqayê serketina netewa demokratîk e û bi rizgarkirina Reqayê re, li Sûriyeyê serdemeke nû dest pê kiriye.

Refên QSD’ê xurt û geştir dibin

Li Akademiya Şehîd Ezîz Ereb a QSD‘ê 162 şervanên Kurd û Ereb ku dewreya perwerdê bi dawî kirin, tevlî refên QSD‘ê bûn.

Eyn Îsa cangoriyên xwe spartin axê

Cenazeyê 7 şervanên ku di pêngava Rizgarkirina Reqayê de şehîd bûbûn, li gundê El Hikûmiye yê Eyn Îsayê bi merasîmekê hatin veşartin.

‘Wa şarê ma wayîrê Rayberîye bivejîyo’

Bajarê Dêrikî yê Rojawanê Kurdistanî de 1. Konferansê Yewîya Koperatîfan ke 2 rojî verê dest pêkerdbî, qedîya.

Nivîskar Seherê Dixwînin

Li Amedê nivîskarên kurd bi boneya pirtûka “Seher” a Demîrtaş bi sernavê “Nivîskar Seherê dixwînin” gotûbêj li dar xistin.

‘Ma do to tîya de bikerî merdim’

Ersîn Okuro ke verê cû bi îşkenceyo ke Zîndanê Pozanti de dîbî amebî rojeve, aşmêk verê newe ra tewqîf bî û erzîya Zîndanê Tarsusî. Ame musayîş ke Okur zîndan de raştê îşkenceyê gardîyanan ameyo.

Belçika’da bir ilk yaşandı

Belçika yargısının “PKK terör örgütü değildir” kararının verildiği davada yargılanan Kürt siyasetçilerin avukatlarından Jan Fermon, “İlk kez bir Avrupa ülkesinin hakimi, PKK’yi ‘terör’ olarak tanımlamadı. Bu çok önemli. Söz konusu karar bir siyasi diyaloğun başlatılması yönünde araç olarak değerlendirilebilir” dedi.