Eşbaşkan'dan İran'a uyarı: Büyük tuzaklara dikkat Lorîn haftada 2 kez cezaevine gidiyor HDP’li Uca: Özerklik kararı tanınmalı Êzidî kadınlar: Özerklik özgürlüğü getirecek  Merkel-Erdoğan kavgasında ikinci perde!  Kalkan: Soykırıma ortak olmayın

Cizre’nin Xanê Çengzêrînî Mehmet Tunç

Köylerde Kürtçe'nin yerini Türkçe alıyor

Dilin direnişi, direnişin Kürtçesi

Sermayenin yeni köleleri: Çocuk işçiler

11 yıl sonra ilk buluşma

Dilniya: Annem devrimci bir kadındı

Kirmanckî’yi keşfetmenin mutluluğu

Bir Özgürlük ve Direnişin Öyküsü: 14 Temmuz

Şengal’de ilk kurşun

PKK’nin Şengal’e müdahalesi

Asla unutmayacağım

Zap’ta hüsrana uğradılar

‘Hayatımda ilk kez Kürt görüyorum!’ - 3. Bölüm

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

Soykırım sonrası: Annem Kürtçe konuşuyordu ben Türkçe... - 2. Bölüm

38 içimde bir çıban başıdır - 1. Bölüm

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

Kadınlar yaşamı özgürleştirmek için sokakta

Kadın TJA sözcülerinden Yüksel Yıldırım, kadın soykırımı ve tecride karşı başlattıkları kampanyayı Türkiye’nin tüm illerine yaymayı hedeflediklerini ve eylemlerini Eylül ayıyla birlikte yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Dekorasyon ustası tiyatrocu Ferman Karayiğit

Kültür-Sanat "Gündüz inşaat tozu, akşam sahne tozu yutan senarist, oyuncu ve yönetmen Ferman Karayiğit, tiyatro Asmîn ile birlikte yeni iki oyuna hazırlanıyor."

BM’ye ‘katil robot’ uyarısı

Toplum-Yaşam Robot ve yapay zeka uzmanları BM’ye yazdıkları mektupta, “Otonom silahlara karşı harekete geçmek için çok zamanımız yok. Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra onu kapatmak zor olacak” uyarısı yaptı.

Milli Kimlik İmgeleri: Kan, Vahşet, Ayet

Dizi Kürdistan’dan gelen ‘muzaffer ve şanlı’ fotoğraflar da tam olarak sanal bir ‘zafer ve şan’ dünyasının bir sanal gerçeklik olarak inşa edilmesi amacını güdüyor.

Baş sorumlu aranıyor!

Dünya Barcelona’da geçen hafta DAİŞ çetesinin düzenlediği saldırıda kamyoneti süren kişinin Younes Abouyaqoub olduğu belirtildi. Fransa’ya kaçtığı düşünülen Abouyaqoub, Avrupa çapında aranıyor. Geçen hafta Barcelona ve Cambrils’teki çifte saldırıda yaşamını yitiren 14 kişi için ise anma etkinlikleri sürüyor.

Eke rijnayîş bidomîyo, ma do çalakîyan hîra bikerî

Kirmanckî Parlamenterê HDPyî yê Êlihî Mehmet Alî Aslano ke vera bi dînamîtan teqnayîşê Qeleya Darpxaneyî yê Heskîfî de çalakî daybî destpêkerdiş, va ‘eke rijnayîş dewam bikero, ma do çalakîyanê xo hîra bikerî’. Parlamentere Selma Irmake zî wina va: “Ganî ma vengê xo berz bikerî”

Kürt takımları gol olup yağdı

Almanya ve İsveç’in farklı liglerinde top koşturan Kürt takımları çıktığı maçlardan başarılı sonuçlar elde etti.

Üretmek iyileştiriyor

KADAV'ın “Kadın kadının yurdudur” sloganıyla yürüttüğü projesinde bir araya gelen Suriyeli mülteci kadınlar, ürettikleri el işleriyle savaşın izlerini resmediyor.

Kurtuluş cadı avıyla başlar Fransa’nın kafası kazınan kadınları

Resimlerdeki silahlılar çoğu kez direniş savaşçıları ve hatta polislerdir. Kurtuluş ve temizliğin ilk gününün intikam adaletinin, böylece resmi bir rengi de vardır; belediye binasının kapısında saç kazımak gibi örneğin.

Koçer: Melodilerimizle faşizmi yükseltiyorlar

Serhad Eyalet Lordu’nun açığa çıkardığı “Ölürüm Türkiyem” müziğinin çalındığı “Dayê dayê” eserinin sahibi şair Gernas Koçer, kayda aldıkları kaset, talan edilen kültür hakkında dihaber’e konuştu.

Aslan eylemini sonlandırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Hasankeyf’teki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle havaya uçurulmasına karşı 17 Ağustos’ta kendini kayalara zincirleyerek başlattığı eylemi, yaptığı basın toplantısıyla sonlandırdı.

HDP’den İspanya halklarına başsağlığı

Barcelona’da 14 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı kınayan HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, DAİŞ ile mücadele edenlerle daha fazla dayanışma çağrısı yaptı.


10 yaşındaki çocuk doğum yaptı

Hindistan’da maruz bırakıldığı cinsel istismar sonucu gebelik oluşan 10 yaşındaki kız çocuğu mahkemenin kürtaja izin vermemesi üzerine doğum yapmak zorunda kaldı.